sobota, 10 maja 2008

Zastowanie - ogólnie

Główne związki, ich właściwości i zastosowanie
Zarówno szyszki chmielu, jak i gruczoły mają aromatyczny zapach, ale i specyficzny gorzki smak i dla tych właściwości szyszki chmielu odgrywają wielką rolę w piwowarstwie, a także w przemyśle perfumeryjnym przy wytwarzaniu wody kolońskiej. Oba surowce zawierają olejek lotny, gorycze i inne aktywne substancje. Olejki eteryczne mają bardzo złożoną budowę chemiczną o różnych właściwościach, szczególnie zaś działają uspokajająco, bakteriostatycznie (hamują rozwój różnych bakterii), a także moczopędnie. Dla tych przyczyn napar chmielu działa skutecznie przy zasypianiu, łagodzi nadmierną pobudliwość seksualną, a przede wszystkim zaś ma zastosowanie przy schorzeniach gruczołu krokowego (prostata), a zwłaszcza w jego zapaleniach. Napar tego surowca, dzięki goryczom oraz innym właściwościom, pobudza i usprawnia trawienie.

Przy zwalczaniu bezsenności, nadmiernej pobudliwości seksualnej i innych schorzeniach stosuje się w medycynie gotowe preparaty, w skład których wchodzi wyciąg szyszek chmielu.

Surowce chmielu należy chronić przed światłem i wilgocią. Należy też zauważyć, że już po upływie roku surowce chmielu tracą aromat i swoją skuteczność w zastosowaniu, dlatego należy je przechowywać krótko, w szczelnie zamykających się i ciemnych pojemnikach.

Brak komentarzy: